Dziedziczenie i obowiązki spadkowe
Dziedziczenie jest procesem przenoszenia własności po zmarłej osobie na jej spadkobierców. W przypadku braku testamentu, prawo sukcesywne określa, kto dziedziczy majątek zmarłego. Zasadniczo w pierwszej kolejności spadkobiercami są bliscy krewni, czyli dzieci, małżonek, rodzice i rodzeństwo. Zasady spadkowe w Polsce określa Kodeks Cywilny.
Testamenty
Testament umożliwia zmarłemu wyrażenie swojej woli dotyczącej dziedziczenia. W Polsce istnieją trzy rodzaje testamentów: notarialny, własnoręczny i ustny. Notarialny jest sporządzany przez notariusza i najsilniej chroniony przed nieprawidłowościami. Własnoręczny musi być pisany ręcznie przez zmarłego i podpisany. Ustny jedynie w skrajnych sytuacjach, np. podczas wypadku.
Podział spadku
W przypadku obecności testamentu, spadkobiercy są wyznaczeni przez zmarłego, zgodnie z jego wolą. Jeśli jednak testament ten nie istnieje, spadkobiercy zostają określeni zgodnie z dziedziczeniem ustawowym. Warto jednak pamiętać, że cały majątek nie musi być przekazany jednej osobie – spadkobiercy mogą dokonać podziału spadku poprzez stosowną umowę.
Procedury związane z dziedziczeniem
Procedury związane z dziedziczeniem w Polsce wymagają wystawienia aktu zgonu i wydania zaświadczenia o stanie spadku, które określa, czy istnieje testament i kto jest uprawniony do dziedziczenia. Następnie spadkobiercy powinni dokonać zgłoszenia do spadku i rozpocząć formalny proces dziedziczenia.
Zasady sukcesji
Prawo sukcesywne określa zasady dziedziczenia i podziału majątku, a tym samym wpływa na dziedziczenie i spadanie spadku w Polsce. Zasadniczo rodzina i bliscy krewni zmarłego mają pierwszeństwo w dziedziczeniu spadku. Zgodnie z ustawowym dziedziczeniem, mają być uwzględniane także ewentualne zobowiązania spadkowe, na przykład w postaci spłacania zadłużeń.
Najnowsze komentarze