Podczas procedury odszkodowawczej dochodzi do zwrotu poniesionych kosztów powstałych w wyniku szkody. Bez wątpienia jest to proces, który wymaga nade wszystko cierpliwości, ale również posiadania konkretnych dokumentów finansowych. Jakie konkretne dokumenty nadają się do tego celu?
1. Potwierdzenie szkody.
Pierwszym ważnym dokumentem jest potwierdzenie szkody, jakie musimy dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej. Jeśli doszło do kolizji samochodowej, musimy dostarczyć dokument wystawiony przez policję potwierdzający to zajście. Gdy doszło do zalania mieszkania, ważne jest, by mieć dokument potwierdzający zdarzenie – np. protokół sporządzony przez hydraulika.
2. Rachunki i faktury.
Drugim ważnym dokumentem, na który warto zwrócić uwagę, są rachunki za naprawę szkody. To tutaj musimy udokumentować wszelkie wydatki poniesione w związku z naprawą szkody – np. koszt wymiany zepsutych drzwi, szyb, elektroniki w samochodzie, malowania ścian po zalaniu.
Jest to ważne, ponieważ uzasadnia koszty, jakie wystąpiły, a co za tym idzie, mamy szansę otrzymania zwrotu poniesionych wydatków. Rachunki i faktury są dokumentami, które muszą stanowić podstawę na końcu procedurze odszkodowawczej.
3. Dokumentacja medyczna.
Trzecim ważnym dokumentem są dokumenty medyczne. Jeśli do wypadku doszło w wyniku jego winy innej osoby, musimy dostarczyć komplet dokumentów medycznych. To dzięki nim firma ubezpieczeniowa będzie mogła zweryfikować poniesione przez nas koszty – np. koszt leków, opieki medycznej w szpitalu czy koszt rehabilitacji.
Warto podkreślić, że dokumentacja musi być na bieżąco uaktualniana, by dowiedzieć się jak szybko najnowszych kosztów i ewentualnych zmian w leczeniu.
4. Dowody zakupu.
Czwartym ważnym dokumentem są dowody zakupu. Jeśli, na przykład, doszło do kradzieży w mieszkaniu, a skradzione przedmioty nie były zgłoszone w umowie ubezpieczeniowej, musimy dostarczyć dowody zakupu tych przedmiotów.
5. Umowy, kontrakty i zaświadczenia.
Ostatnim ważnym rodzajem dokumentu, który może być potrzebny podczas procedury odszkodowawczej, są umowy, kontrakty i zaświadczenia. Na przykład, jeśli Twoje auto zostało uszkodzone w wypadku, a było ono wynajęte, będzie potrzebne zaświadczenie od wypożyczalni, mówiące, kto jest odpowiedzialny za koszty szkody.
Podsumowując, wiele różnych dokumentów może być potrzebnych, zanim zrealizujemy swoje odszkodowanie. Dlatego tak ważne jest, by z racji własnego interesu dokładnie udokumentować szkodę i koszty, które poniesiemy. Każdy dokument dotyczący szkody jest dla nas cenny, więc ważne jest, byśmy byli przygotowani na to, co wymaga od nas procedura odszkodowawcza.
Najnowsze komentarze