Wypadki przy pracy są niestety dość częstym zjawiskiem i mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. W takiej sytuacji poszkodowany pracownik ma prawo do odszkodowania, jednak trzeba pamiętać o określonych zasadach i świadczeniach. W artykule przedstawiamy informacje na ten temat.
1. ZASADY ODSZKODOWAŃ
Na początek warto zaznaczyć, że każdy pracownik, który doznał szkody na skutek wypadku przy pracy, ma prawo do odszkodowania. W takim przypadku należy zgłosić wypadkowość do pracodawcy i udać się do lekarza w celu wypełnienia dokumentacji medycznej. Następnie pracodawca powinien zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wypadku i zgłosić właściwy formularz. Na tej podstawie ZUS może przyznać poszkodowanemu pracownikowi odszkodowanie.
2. ŚWIADCZENIA DLA POSZKODOWANEGO
Poszkodowanemu przysługuje wiele świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, a mianowicie:
– Świadczenie z tytułu czasowej niezdolności do pracy;
– Świadczenie z tytułu następstw nieszczęśliwego wypadku;
– Zasiłek chorobowy;
– Rentę inwalidzką;
– Zadośćuczynienie za doznane szkody;
– Koszty leczenia i rehabilitacji;
– Opłaty za świadczenia pielęgnacyjne.
3. ODSZKODOWANIE Z TYTUŁU TRWAŁYCH USZKODZEŃ
W przypadku trwałych uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadku przy pracy, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zwiększonego ryzyka choroby lub pobytu w szpitalu. Może to wynosić od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
4. KROKI PODSZYBKOWANIA PRAWA DO ODSZKODOWANIA
Może się zdarzyć, że pracodawca będzie chciał uniknąć wypłacenia odszkodowania. W takim przypadku warto skonsultować się z prawnikiem lub skorzystać z darmowej pomocy prawnej oferowanej przez wiele organizacji zajmujących się ochroną praw pracowników. Warto też pamiętać, że pracownik może zostać zwolniony ze stanowiska, jeśli jego niezdolność do pracy będzie trwała dłużej niż 6 miesięcy.
5. PODSUMOWANIE
Wypadki przy pracy to niestety często zdarzająca się rzeczywistość, której skutki mogą być bardzo poważne. Poszkodowani pracownicy mają jednak swoje prawa i mogą ubiegać się o różnego rodzaju odszkodowania, a także świadczenia związane z konsekwencjami wypadku. Ważne jest więc, aby znać swoje prawa i działać zgodnie z obowiązującymi zasadami, a także korzystać z pomocy prawników czy organizacji zajmujących się ochroną praw pracowników.
Najnowsze komentarze