Numer Jeden - Serwis Finansowy
Numer Jeden Finanse

Ranking banków: JP Morgan największy, PKO BP czwarty w naszej części Europy

Magazyn "The Banker" przygotowuje co roku ranking największych banków. Brytyjski HSBC stracił miano największego banku na świecie. Pierwszą pozycję zajmuje teraz amerykańska instytucja JP Morgan Chase. PKO BP, czwarty w naszej części Europy, na świecie zajmuje dopiero 180 miejsce wśród 1000 instytucji - informuje "Rzeczpospolita".

PKO BP, wspiąwszy się o 11 miejsc w górę w porównaniu do ubiegłego roku, znalazł się tuż za brazylijskim Caixa Economical Federal (szósty pod względem kapitałów na swoim lokalnym rynku), a przed amerykańskim bankiem z Memphis – First Horizon National Corp. (33. bank w USA). Pozostałe dwa polskie banki ujęte w zestawieniu - BGK i BOŚ - zajęły miejsca odpowiednio 888. i 891. Oznacza to, że oba spadły o ok. 20 miejsc. Nie ujęto w rankingu banku BGŻ, gdyż kontrolę przejął nad nim holenderski Rabobank, a zestawienie uwzględnia jedynie te instytucje, których wiodącym akcjonariuszem jest lokalny inwestor.

Jeśli chodzi o banki w Europie Środkowo-Wschodniej, PKO BP zyskał jedną pozycję z powodu kłopotów rosyjskiego Gazprombanku, który zanotował w 2008 roku 2,5 mld dolarów straty.

Autorzy raportu twierdzą, że po 2009 r. nieuniknione są bardziej znaczące roszady. Dają przykład rosyjskiego Sberbanku, który inwestował na rynku nieruchomości, oraz węgierskiego OTP, który może mieć problemy z portfelem kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich. "The Banker" pokazuje, jak kryzys wpłynął na wysokość współczynnika wypłacalności w sektorze w krajach środkowo-wschodniej Europy. W Polsce ten wskaźnik nawet się zwiększył w 2008 r. w porównaniu do roku 2007. Na Węgrzech spadł o ponad 10 pkt proc., a w Rosji o 2,2 pkt proc. - czytamy w "Rzeczpospolitej".

BGK znalazł się na szóstym miejscu pośród tych banków, które mają dużo niespłaconych kredytów - jego wskaźnik złych kredytów do całego portfela kredytów wynosił na koniec zeszłego roku 13,6 proc.

Ranking potwierdza duży wpływ kryzysu na działanie tych instytucji. Ich zysk spadł z 780 mld dol. w 2007 r. do 115 mld dol. w 2008 r. Zwrot z kapitału zmalał z 20 proc. do 2,7 proc. Za to głównie dzięki wsparciu lokalnych rządów zwiększyły się o 9,7 proc., do 4 bln 276 mld dolarów kapitały banków. - informuje "Rzeczpospolita".

Jeśli brać pod uwagę wielkość banku, na podium znalazły się trzy banki amerykańskie, jednak żaden bank z USA nie znalazł się w zestawieniu dziesięciu najbardziej dochodowych. Tutaj zakwalifikowały się cztery banki chińskie, dwa hiszpańskie, dwa brytyjskie, włoski i kanadyjski.

żródło: Eliza Więcław, "JP Morgan największy na świecie", "Rzeczpospolita"

Chmurka tagów « powrót | drukuj
wschodniej wskaźnik europy środkowo morgan świecie kredytów ranking spadł zestawieniu banku pozycję roku banków znalazł zajmuje rzeczpospolita bank kredyty mieszkaniowe dolarów banker instytucji rosyjskiego informuje numer jeden finanse miejsc banki rynku porównaniu kalkulator kredytowy hipoteczny
Komentarze
Napisz komentarz
Nie dodano jeszcze komentarzy. Dodaj nowy komentarz.
Imię / imię i nazwisko E-mail
Komentarz

Aby zapobiec spam-botom, proszę spojrzeć na wygenerowany kod i wpisać go w pole tekstowe. Jeżeli kod będzie się zgadzał, wiadomość zostanie wysłana.

© ArtiTok v 1.1

Nie możesz odczytać? Odśwież!

»

WYBRANE ARTYKUŁY

Systematyczne oszczędzanie a nieregularne... Systematyczne oszczędzanie a nieregularne...
Pożyczka gotówkowa dobra nawet na małe kwoty Pożyczka gotówkowa dobra nawet na małe kwoty
Konto oszczędnościowe czy lokata? Konto oszczędnościowe czy lokata?
mBank znów ozłocony za eKONTO! mBank znów ozłocony za eKONTO!
Wojna na konta Wojna na konta

ON-LINE

Copyright © 2009-2017 Numer Jeden Finanse
RSS | Newsletter | Linki | Mapa | Kontakt