Numer Jeden - Serwis Finansowy
Numer Jeden Finanse

Najtańsze kredyty gotówkowe VI 2010

Wyjazd na wakacje to dla wielu osób najbardziej wyczekiwana chwila w roku. Lepiej jednak unikać zaciągania kredytu na ten cel. Urlop spędzany w rodzinnym gronie to wydatek kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Takich sum zdecydowana większość Polaków nie będzie w stanie sfinansować z bieżących zarobków. Pozostają więc dwa wyjścia: oszczędności albo pożyczka. I to pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze.

Odkładając pieniądze na przykład na koncie oszczędnościowym możemy jeszcze liczyć na odsetki dopisywane przez bank. Jeśli bierzemy kredyt, to bank też dopisze odsetki, ale do tego co musimy mu zapłacić. Sprawdziliśmy koszty rocznych kredytów na kwotę 5 tys. zł. Okazuje się, że w niektórych przypadkach trzeba bankowi oddać prawie 6 tys. zł. Ten dodatkowy tysiąc złotych, który jest kosztem kredytu, mógłby przecież uatrakcyjnić nasz wakacyjny wyjazd.

W Open Finance przygotowaliśmy ranking kredytów gotówkowych. Przyjrzeliśmy się ofercie 25 banków. Szukaliśmy tych, które mają najniższy całkowity koszt kredytu, czyli gdzie trzeba oddać bankowi najmniej ponad to co się pożycza. Przeanalizowaliśmy ofertę rocznych kredytów na 5 tys. zł dla mieszkającej w Warszawie rodziny 2+1 zarabiającej łącznie 5 tys. zł netto. Obie osoby pracują na etacie i mają umowę na czas nieokreślony. Nie mają innych zobowiązań, a poprzednie spłacili terminowo. Osobno sprawdziliśmy ofertę dla stałych klientów banku, a osobno dla tych nowych, bo często ci drudzy mogą dostać gorsze warunki.

Ranking kredytów gotówkowych (dla stałych Klientów)

Kredyt gotówkowy dla klientów

Najtańszy kredyt gotówkowy dla stałych Klientów: zobacz szczegóły...

Wyniki rankingu pokazują, że kredyt na wakacje może być naprawdę dużym wydatkiem. Nasza przykładowa rodzina musiała by wydać 995 zł gdyby zaciągnęła kredyt w Banku Pocztowym, a nie należałaby do grona klientów tej instytucji. Oferta dla stałych klientów jest tańsza zaledwie o 65 zł. W PKO BP dotychczasowi klienci muszą ponieść koszt 790 zł, nowi 847 zł. Drogo jest jeszcze w mBanku: 835 dla nowych klientów i 739 dla stałych. Musimy jeszcze pamiętać o tym, że nasza przykładowa rodzina jest z punktu widzenia banku dość dobrym klientem. Zatrudnienie na etacie na czas nieokreślony, brak innych kredytów, terminowa spłata poprzednich, to dla banku nie lada zalety. Dla gorszych klientów oferta banków będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna, a całkowity koszt pożyczki na 5 tys. zł na pewno przekroczy tysiąc złotych.

Ranking kredytów gotówkowych (dla NIE Klientów)

Kredyt gotówkowy dla nie klientów

Najtańszy kredyt gotówkowy dla NIE Klientów: zobacz szczegóły...

Nasz ranking pokazuje również najtańsze kredyty. Tu całkowity koszt zaczyna się od 360 zł w promocyjnej ofercie Alior Banku, na drugim miejscu mamy BNP Paribas Fortis, który każe sobie zapłacić za kredyt 405 zł. Trzecie miejsce zajął Kredyt Bank z wynikiem 416 zł. W tym banku do 18 czerwca trwa promocja, w ramach której kredyty gotówkowe są udzielane bez prowizji, dzięki czemu koszty kredytów są dużo niższe. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem jest posiadanie lub założenie konta w tym banku.

W zestawieniu najtańszy kredyt gotówkowy w ofercie promocyjnej mamy w Alior Bank, bez promocji wynik banku nie jest już tak imponujący. Z banków oferujących tani kredyt gotówkowy nie zależnie od promocji dobrze prezentuje się LUKAS Bank dla stałych Klientów banku oraz zarówno dla stałych i nie Klientów, banki takie jak: BZ WBK, Bank BGŻ.

Mimo tego, że oferta najlepszych banków może kusić do zaciągnięcia kredytu na wakacje, warto dokładnie przemyśleć decyzję. Pamiętajmy, że kolejne miesiące będą oznaczały konieczność spłacania kredytu. Może to nam utrudnić podejmowanie innych decyzji finansowych, jak na przykład zaciąganie kredytu na kupno mieszkania. Posiadana pożyczka gotówkowa będzie przecież pogarszała naszą zdolność kredytową. Stosunkowo niewielkie wydatki, jak właśnie wyjazd na wakacje, zdecydowanie lepiej finansować z odłożonych wcześniej pieniędzy. Trzeba tylko kilka miesięcy wcześniej podjąć decyzję i zacząć oszczędzać.

M. Ostrowski, M. Sadrak / Open Finance

Chmurka tagów « powrót | drukuj
ranking zdecydowanie bankowi jeszcze innych wyjazd bank stałych oferta najtańszy trzeba etacie mają ofercie kredytów sprawdzenie numeru konta gotówkowy kredyt kredyty hipoteczne mamy koszt złotych wakacje gotówkowych banku kredytu kredyty mieszkaniowe klientów banków całkowity
Komentarze
Napisz komentarz
Nie dodano jeszcze komentarzy. Dodaj nowy komentarz.
Imię / imię i nazwisko E-mail
Komentarz

Aby zapobiec spam-botom, proszę spojrzeć na wygenerowany kod i wpisać go w pole tekstowe. Jeżeli kod będzie się zgadzał, wiadomość zostanie wysłana.

© ArtiTok v 1.1

Nie możesz odczytać? Odśwież!

»

WYBRANE ARTYKUŁY

mBank znów ozłocony za eKONTO! mBank znów ozłocony za eKONTO!
Jaki kredyt walutowy wybrać? Jaki kredyt walutowy wybrać?
Ranking kredytów gotówkowych - czerwiec 2010 Ranking kredytów gotówkowych - czerwiec 2010
Kredyty gotówkowe: gdzie najtaniej? Kredyty gotówkowe: gdzie najtaniej?
Bez zmian w ZUS będą głodowe emerytury Bez zmian w ZUS będą głodowe emerytury

ON-LINE

Copyright © 2009-2017 Numer Jeden Finanse
RSS | Newsletter | Linki | Mapa | Kontakt