Numer Jeden - Serwis Finansowy
Numer Jeden Finanse
zwiń / rozwiń

KREDYT MIESZKANIOWY, KALKULATOR KREDYTÓW HIPTECZNYCH

KREDYT MIESZKANIOWY, SPOSÓB NA WŁASNE MIESZKANIE

Kredyt mieszkaniowyW dzisiejszych czasach mało kto jest w stanie kupić mieszkanie za zaoszczędzone pieniądze. Większość osób, aby zamieszkać we własnym M, musi zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Warto przyjrzeć się ofercie wielu banków, gdyż decyzja o kupnie mieszkania na kredyt zwiąże nas z danym bankiem na długie lata.

Zanim wybierzemy się do banku warto przemyśleć, w jakiej walucie chcemy wziąć kredyt. Bezpieczną zasadą jest zaciąganie kredytu w walucie, w jakiej się zarabia. Dzięki temu nie ma ryzyka kursowego, na jakie narażone są kredyty walutowe. Wysokość miesięcznych rat zależy bowiem nie tylko od oprocentowania, ale też od kursu waluty, w której wzięliśmy kredyt. Raty mogą więc w krótkim czasie znacząco wzrastać lub maleć.

Obecnie najpopularniejszy jest kredyt w złotówkach. Popularny przed kilku laty frank szwajcarski okazał się nienajlepszym rozwiązaniem. Kredyty w euro są natomiast bardzo trudno dostępne - aby otrzymać kredyt na mieszkanie w walucie europejskiej, trzeba zarabiać sporo więcej niż średnia krajowa.

Marża, oprocentowanie i koszty dodatkowe

Porównując oferty banków bierzmy pod uwagę wysokość oprocentowania, marżę i różne dodatkowe koszty, które są uwarunkowane indywidualnymi zasadami banków, np. konieczność wykupienia ubezpieczenia. Marżę często można z bankiem negocjować. Decydując się na dodatkowe usługi banku, np. kartę kredytową, ubezpieczenie, konto osobiste czy lokatę łatwiej uzyskać niższą marżę. Sprawdzamy również wysokość prowizji od udzielenia kredytu. Przy kredytach mieszkaniowych, które zwykle spłacamy wiele lat ma ona, co prawda, mniejsze znaczenie niż przy kredytach gotówkowych na 2-3 lata, ale zawsze warto zapłacić jak najmniej. Prowizję również możemy próbować negocjować z bankiem, czy pośrednikiem finansowym. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto podjąć próbę!

Osoby, które decydują się na kredyt w walucie obcej powinny też koniecznie sprawdzić politykę banku odnoście spreadu, czyli różnicy między ceną sprzedaży i skupu walut. Im mniejsza ta różnica, tym mniejsze będą koszty kredytu.

Zanim podejmiesz decyzję o kredycie w konkretnym banku, sprawdź:

 • jaka jest   wysokość marży i oprocentowania
 • jakie i jak wysokie są   koszty dodatkowe (ubezpieczenie, prowizja za przyznanie kredytu)
 • czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty części lub całości zadłużenia
 • czy jest możliwość przewalutowania
 • jak wysoki jest w danym banku spread (różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty) - ważne w przypadku kredytów walutowych
 • czy są możliwe wakacje kredytowe (zawieszenie na określony czas spłaty rat miesięcznych)
 • jakie jest zabezpieczenie kredytu
 • jakie są niezbędne dokumenty do uzyskania kredytu

Zadbaj o dobrą historię kredytową

Kredyt mieszkaniowy to poważne, długoterminowe zobowiązanie, dlatego banki szczegółowo i wnikliwie badają zdolność finansową kredytobiorców oraz ich historię kredytową. Osoby, które chcą starać się o uzyskanie kredytu, muszą dużo wcześniej zadbać o pozytywną historię kredytową.

Wbrew pozorom, dobra historia kredytowa nie oznacza, że nigdy nie korzystaliśmy z kredytu czy zakupu na raty. Dla banków dużo bardziej wiarygodni są klienci, którzy w przeszłości terminowo spłacili kredyt niż ci, którzy nigdy nie mieli kredytu.

Klient znany bankowi łatwiej dostanie kredyt

Bardzo ważną kwestią podczas ubiegania się o przyznanie kredytu hipotecznego jest fakt, czy dany klient jest już znany bankom i ma dobrą historię współpracy z instytucjami finansowymi. Osoby z dobrą historią kredytową mogą przy kredycie hipotecznym liczyć na niższą prowizję lub obniżone oprocentowanie. Już samo utrzymywanie konta bankowego w konkretnym banku działa na plus dla klienta. Na podstawie dotychczasowej, oczywiście korzystnej współpracy, bank prędzej wyda dla kredytobiorcy pozytywną decyzję umowy kredytu hipotecznego lub innego.

Im wyższa zdolność, tym większy kredyt

Ubiegając się o kredyt mieszkaniowy pamiętajmy, że nie zawsze dostaniemy kwotę, o którą wnioskujemy. Bank bardzo wnikliwie zbada naszą zdolność kredytową, aby upewnić się, czy faktycznie jesteśmy w stanie spłacić nasze zobowiązanie. Sposoby obliczania zdolności kredytowej są w każdym banku inne, dlatego jeśli w jednym banku nie uzyskamy pożądanej kwoty, warto wybrać się do kilku innych.

Przed złożeniem wniosku o kredyt warto zadbać o zwiększenie zdolności kredytowej. Jak to zrobić? Skutecznym sposobem na podniesienie zdolności kredytowej jest likwidacja kredytów odnawialnych i kart kredytowych, a nawet zwykłych limitów debetowych w koncie. Nawet, jeśli kartę kredytową spłacamy terminowo i nie stanowi ona żadnego obciążenia dla naszego gospodarstwa domowego, ma ona spore znaczenie na zdolność kredytową.

Jeśli mamy 3 lub 4 tysiące złotych limitu na karcie lub w kredycie odnawialnym, kwota ta może obniżyć naszą zdolność kredytową nawet o kilkanaście tysięcy. Jeśli mamy i kartę, i limit, nasza zdolność kredytowa spadnie nawet o 30-40 tysięcy złotych.

Można zwiększyć liczbę kredytobiorców

Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wysokiego kredytu, możemy zwiększyć liczbę kredytobiorców i uwzględnić we wniosku o kredyt na przykład rodziców. Niestety, ten pomysł ma też swoje ujemne strony - są banki, w których rodzice biorący kredyt z dziećmi zostają też współwłaścicielami kredytowanej nieruchomości. Co więcej, biorąc kredyt wraz z rodzicami musimy liczyć się ze skróconym okresem kredytowania, wymaganym w większości banków. Czas spłacania kredytu jest bowiem dostosowany do wieku najstarszego z kredytobiorców. Jeśli rodzic ma 55 czy 60 lat, na pewno nie otrzymamy kredytu do spłacania na 30 lat.

Najbardziej popularny kredyt mieszkaniowy u doradcy finansowego, czyli przez pośrednika

Open Finance

Open Finance. Lider rynku doradztwa finansowego w Polsce. Klientów zainteresowanych kredytami obsługują doświadczeni doradcy, pomagających w wyborze produktów finansowych z oferty kilkudziesięciu banków. Firma dysponuje własnymi oddziałami i centrami regionalnymi doradców mobilnych Open Direct. Jeden z oddziałów stacjonarnych działa w Dublinie w Irlandii, obsługując Polaków pracujących za granicą.

Wymagania banków dotyczące kredytów mieszkaniowych są szczegółowe i zabierają dużo czasu. Instytucje finansowe potrzebują od biorących kredyty sporządzania nader wielowątkowych druków oraz oświadczeń, dostarczenia zaświadczeń i wynikającego z tego wielokrotnego powracania do instytucji finansowej. Z tego i innych powodów większość osób decyduje się tutaj na asystę instytucji pośrednictwa finansowego. Open Finance jest najdynamiczniej funkcjonującą oraz cieszącą się prestiżem interesantów instytucją pośrednictwa kredytowego w naszym kraju. Kredyt mieszkaniowy krok po kroku w Open Finance, instytucji dysponującej uaktualnianym spisem nader dużej ilości placówek bankowych, co powoduje, iż kredytobiorca decydujący się na korzystanie z pomocy doradczych Open Finance ma gwarancję, iż zaoferowany przez doradcę kredyt mieszkaniowy jest ewidentnie najkorzystniejszą w danej chwili ofertą kredytową.

 
Expander

Expander. Niezależny Doracda Finansowy należy do największych polskich firm rynku doradców finansowych. Expander rozpoczął działalność jako portal internetowy i był pierwszą firmą w Polsce, która w sposób kompleksowy zaczęła się zajmować doradztwem finansowym dla klientów indywidualnych. O sukcesie firmy decydują przede wszystkim wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy służą Klientom pomocą w podejmowaniu ważnych decyzji finansowych. Misją firmy jest dostarczanie Klientom najlepszych rozwiązań w dziedzinie finansów osobistych.

Kredyt mieszkaniowy, na który Cię stać! Expander proponuje sprawdzenie i porównanie 200 ofert kredytowych bezpłatnie.

 
Dom Kredytowy NOTUS

Dom Kredytowy NOTUS. Dom Kredytowy NOTUS to odpowiedzialna i rzetelna firma konsultingowa zajmująca sę profesjonalnym doradztwem kredytowym. Do głównych zalet kredytu mieszkaniowego w Domu Kredytowym NOTUS zalicza się: najlepsze oferty wiodących banków na rynku w jednym miejscu, usługi całkowicie bezpłatne dla Klienta, szybsze kredyty i uproszczone procedury, negocjacja indywidualnych warunków kredytu, obsługa Klienta na najwyższym poziomie.

Interesuje Cię niska rata? Najniższa marża? DK NOTUS proponuje bezpłatne porównanie najlepszych ofert z ponad 25 banków!

 

Kredyt mieszkaniowy w banku

PKO Bank Polski

PKO Bank Polski. Kredyt z niską marżą, do 100% wartości nieruchomości, 0% prowizji, okres kredytowania do 40 lat. Kredyt mieszkaniowy z opcją bilansującą, indywidualne podejście do każdego Klienta. WŁASNY KĄT to kredyt długoterminowy, którym można sfinansować praktycznie wszystkie cele mieszkaniowe. Długi okres spłaty, pozwoli na swobodne gospodarowanie budżetem. Kredyt można przeznaczyć m.in. na: zakup mieszkania, działki lub dom; wykupienie mieszkania, jego remont lub wykończenie; budowę domu.

PKO Bank Polski - Kredyt hipoteczny Co trzeci kredyt hipoteczny udzielany jest przez PKO Bank Polski.

PKO Bank Polski - Kredyt hipoteczny:

 • 0 zł prowizji za udzielenie kredytu
 • 0 zł za kontrolę inwestycji przed każdą wypłatą transzy
 • 0 zł za pierwsze przewalutowanie
 • 0 zł za wcześniejszą częściową spłatę kredytu
 • W okresie promocji niespotykanie niska marża 1,2% przez cały okres kredytowania!

Najbardziej popularny i rzeczywiście dostępny kredyt w PKO Bank Polski.

 
Getin Bank

Getin Bank. Kredyt hipoteczny w Getin Banku to atrakcyjny kredyt hipoteczny bez marży przez pierwszy rok, finansowanie nawet 107% wartości nieruchomości, długi okres kredytowania nawet 50 lat, brak prowizji za udzielenie kredytu, szacunkowa rata kredytu na 200 tys. zł przez pierwsze 12 miesięcy wynosi jedynie 1091 zł miesięcznie. Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i służymy pomocą przy załatwianiu formalności związanych z kredytem.

Wybierz kredyt hipoteczny w Getin Banku i korzystaj z promocyjnego oprocentowania przez pierwszy rok. Wystarczy, że przystąpisz do Planu Regularnego Oszczędzania.

Credit Agricole

Credit Agricole Sprawdź naszą ofertę i aktualne promocje! Wygodnie, szybko, pewnie: finansujemy 100% wartości nieruchomości, atrakcyjne oprocentowanie, niska marża, oferujemy długi okres kredytowania - aż do 35 lat, kredyt w PLN i EUR, minimalna kwota kredytu wynosi 40 000 zł.

Alior Bank

Alior Bank. Przy zakupie nieruchomości jej fundamentem jest tanie finansowanie. W Alior Banku obniżamy cenę kredytu hipotecznego. Teraz możesz liczyć na: niską marżę dla kredytu w PLN, prowizję od 0%, możliwość zawieszenia spłaty kapitału do 6 miesięcy w roku (łącznie nawet na 5 lat), wybór waluty: złoty i euro, okres kredytowania do 30 lat. Celem kredytu może być nabycie, budowa, remont, wykończenie i adaptacja nieruchomości. Istnieje możliwość łączenia różnych celów kredytowania, w tym również refinansowania kredytów zaciągniętych w innych bankach.

W banku wstępną decyzje kredytową otrzymasz już w 1 dzień.

mBank

mBank Dlaczego kredyt hipoteczny w mBanku? Uzyskujesz możliwość kredytowania do 110% wartości zabezpieczenia nieruchomości, kwota kredytu hipotecznego od 80 100 PLN, okres kredytowania do 40 lat. Masz możliwość dokonania wcześniejszej spłaty kredytu bez jakichkolwiek dodatkowych prowizji i opłat, brak prowizji za przewalutowanie, mniej formalności (uproszczone procedury) dla osób uzyskujących dochody za granicą, środki na wykończenie rozliczane tylko na podstawie zdjęć i wpisów do dziennika budowy (bez faktur), mechanizm bilansowania - każda kwota wpłacona przez kredytobiorcę na konto bilansujące automatycznie obniża kwotę kapitału, od którego naliczane są odsetki kredytu.

ING Bank Śląski - 0% prowizji za udzielenie kredytu lub dodatkowe obniżenie marży, okres kredytowania nawet do 40 lat, minimalna wysokość kredytu wynosi 40 000 zł, maksymalna wysokość kredytu do 90% wartości nieruchomości. Kredyt udzielany na zakup nowego mieszkania lub domu, zakup używanego mieszkania lub domu, budowę domu, remont, zakup działki.

Citi Handlowy. Bank, który łączy doświadczenie i najlepsze tradycje polskiej bankowości z nowoczesnym sposobem prowadzenia finansów. Korzyści, kredyt w Citi Handlowy: 0% prowizji za udzielenie kredytu, marża już od 1%, wypłata kredytu w 14 dni, wysoka kwota kredytu - aż do 3 000 000 zł, długi okres spłaty - aż do 35 lat i wiele więcej, wystarczy nas sprawdzić.

Bank Millennium. Finansowanie do 100% wartości nieruchomości, prowizja 0%, niskie oprocentowanie: marża już od 1,4%, korzystny okres kredytowania - do 35 lat. Kredyt mieszkaniowy w Banku Millennium może być przeznaczony na zakup, budowę lub remont mieszkania, domu, jak również na spłatę kredytu hipotecznego w innym banku. Uzyskasz też kredyt z rządowymi dopłatami w ramach programu "Rodzina na swoim". Rata Twojego kredytu może być niższa od standardowej, ponieważ przez pierwsze 8 lat do 50% odsetek Twojego kredytu pokryje Skarb Państwa.

Bank Zachodni WBK. Kredyt mieszkaniowy szybki i tani. Bank po raz kolejny zaskoczył konkurentów i obserwatorów rynku kredytów hipotecznych - w najnowszej promocji oferuje marżę 0,99 pkt proc. Najważniejsze korzyści: marża od 0,99%, decyzja o przyznaniu kredytu w 15 minut, okres kredytowania do 30 lat, szeroki zakres kredytowania. Kredyt udzielany jest w PLN i EUR, maksymalna kwota kredytu mieszkaniowego w PLN (łącznie z prowizją) do 100%, a w EUR do 80% wartości nieruchomości.

Bank BPH. Marzysz o kupnie własnego mieszkania lub domu dla Swojej rodziny? Sprawdź nową ofertę kredytów hipotecznych Banku BPH, a Twoje plany nabiorą realnych kształtów! Atrakcyjne oprocentowanie w PLN już od 4,99%, w tym niska marża - już od 0,8%. Kredyty także w walutach: EUR, USD. Okresu kredytowania, nawet do 40 lat z możliwością przerwy w spłacie. Akceptacja różnych źródeł uzyskiwania dochodu, atrakcyjny i realnie dostępny nawet dla kredytobiorców w starszym wieku.

Uwagi końcowe

Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny   oba pojęcia stosowane są wymiennie przez klientów banków i samych bankowców. W rzeczywistości nie oznaczają jednak tego samego. Kredyt mieszkaniowy jest hipotecznym, ponieważ jego zabezpieczeniem jest hipoteka na zakup nieruchomości. Kredyt hipoteczny to każdy kredyt obciążający hipotekę nieruchomości. Może być przyznany na dowolny cel, choć najczęściej przyznawane kredyty hipoteczne to właśnie różnego rodzaju kredyty mieszkaniowe, a ich zabezpieczeniem jest zawsze hipoteka na nieruchomości, więc każdy kredyt mieszkaniowy to kredyt hipoteczny, ale nie każdy hipoteczny to mieszkaniowy, natomiast pojęcia stosowane są wymiennie, ponieważ banki bez wyjątku wymagają dla takich kredytów zabezpieczenia w postaci hipoteki na kupowanej nieruchomości. Nie każdy zastanawia się nad tą różnicą, ale skoro wchodzimy w długoletni kredyt dobrze wiedzieć, jak prawidłowo go nazwać.

Zestawienie i porównanie kredytów mieszkaniowych Zestawienie i porównanie kredytów mieszkaniowych ››

Kredyty mieszkaniowe Forum finansowe - Kredyty mieszkaniowe ››

Komentarze i opinie
Gdzie kredyt
Owszem kredyt warto brać przez doradce ale trzeba się uprzednio przygotować by wiedzieć o co dokładnie go pytać, tutaj jest ciekawa lista takich pytań:
http://www.forum-kredytowe.pl/f125/spis-pytan-do-doradcy-banku-o-kredyt-hipoteczny-59589.html
#1: ~anias | 25-02-2014, 21:24 komentowano: PKO Bank Polski, kredyt mieszkaniowy
M jak mieszkanie i mBank
Dziś mieszkania czy domy wszyscy biorą na kredyt. Nie znam takiego, kto dysponowałby żywą gotówką i przeznaczał ją na swoje lokum. Kredyty mieszkaniowe to była jedyna możliwość - przynajmniej dla mnie - aby mieć własne M i wyprowadzić się wraz z żoną z domu rodziców. Wybraliśmy z żoną ofertę kredytów hipotecznych mBanku. Dlaczego? Bo mamy tam konto osobiste, z którego jesteśmy zadowoleni. W dodatku mBank zagwarantował nam łatwiejsze procedury oraz bardzo korzystne warunki kredytowania. Co więcej, nie mięliśmy w zasadzie gotówki bank dał nam 108% wartości nieruchomości a podobno można nawet więcej!
Wspólnie z Gosią naprawdę polecamy! biggrin
#2: ~Filip | 05-12-2013, 12:31 komentowano: mBank, kredyt mieszkaniowy
Gdzie kredyt ? Doradcy kredytowi !
Jeśli nie masz pewności to proponuję doradztwo Open Finance lub Expandera, które jest bezpłatne - nie ponosisz żadnych kosztów. Nie płacąc nic otrzymasz pełną informacje i warunki kredytowe identyczne, jakie oferuje bank docelowy (oczywiście kiedy nie wierzysz można się przejść i samemu sprawdzić, czy jest jakaś różnica).
Ja polecam doradców kredytowych, na ogół pracują tam doświadczeni ludzie, którzy na bieżąco są w temacie, pomogą dobrać tani kredyt i zaoszczędzić kilka dni jakie potrzeba przeznaczyć na latanie samemu po bankach. A doradca nam powie, gdzie co jak i nic to nie kosztuje. W ten sposób można porównać oferty jakie zaproponuje, a jeśli nie polubimy gościa, albo pacjentki szukamy innego doradcy, aby wybrać kredyt taki jaki chcemy (mówiąc o kredycie to dla mnie najtańszy i łatwy do uzyskania, please).
Latając tu i tam za najciekawsze uważam oferty z PKOBP - kredyt mieszkaniowy z dopłatą oraz BZ WBK, Millenium Bank, mBank.
#3: ~jaaan | 10-09-2009, 22:14 komentowano: PKO Bank Polski, kredyt mieszkaniowy
Gdzie kredyt...
Warto wiedzieć co do powiedzenia mają doradcy od tych spraw i generalnie korzystać z małych banków, które walczą o klienta.

Polecam artykuł: http://kredytnadom.pl/artykuly-i-porady/artykul/zobacz/gdzie-po-kredyt-hipoteczny.html
#4: ~ege | 11-07-2009, 11:30 komentowano: PKO Bank Polski, kredyt mieszkaniowy
Gdzie kredyt hipoteczny-mieszkaniowy?
Kredyty hipoteczne, którego banku w czasach kryzysu są najlepsze, najtańsze i bez żadnych kruczków?
#5: ~Natalka | 11-07-2009, 11:13 komentowano: kredyt mieszkaniowy
Napisz komentarz
Imię / imię i nazwisko Bank
E-mail Kredyt w banku
Tytuł  
Komentarz

Aby zapobiec spam-botom, proszę spojrzeć na wygenerowany kod i wpisać go w pole tekstowe. Jeżeli kod będzie się zgadzał, wiadomość zostanie wysłana.

© ArtiTok v 1.1

Nie możesz odczytać? Odśwież!

»

KREDYTY - ANKIETA

Ranking kredytów
Sondaże kredytobiorców, wybierz i głosuj na najlepszy kredyt w banku.

Najczęściej polecane w głosowaniu.

Dodaj cenną opinie!

PORÓWNANIE

Citi Handlowy 1210,70 zł
PKO BP 1223,64 zł
Bank BPH 1302,52 zł
Getin Bank 1307,85 zł
mBank 1349,46 zł

Przykładowe porównanie dla kredytu mieszkaniowego kwota 200000 zł na okres 30 lat.

Porównywarka kredytów

Kalkulator

DORADCY FINANSOWI

 • Open Finance
 • Expander
 • DK Notus

Kredyt mieszkaniowy udzielany z pomocą doradcy cieszy się wielkim zainteresowaniem kredytobiorców.

MULTI HIPOTEKA

mBank ING Bank Œlšski
MultiBank Citi Handlowy
Deutsche Bank DNB NORD
Bank Zachodni WBK Bank BPH
BGŻ Bank Millennium Bank
Credit Agricole GETIN Bank
Multiformularz kredytów hipotecznych

KREDYT HIPOTECZNY

Copyright © 2009-2017 Numer Jeden Finanse
RSS | Newsletter | Linki | Mapa | Kontakt