Numer Jeden - Serwis Finansowy
Numer Jeden Finanse

Kredyty gotówkowe: gdzie najtaniej?

Najniższy koszt całkowity rocznego kredytu na 5 tys. zł to 377 zł, ale znajdziemy oferty nawet dwuipółkrotnie droższe. Dlatego poszukiwania pożyczki warto zacząć od własnego banku. Co druga instytucja udziela tańszych kredytów własnym klientom.

Wśród 27 ofert najtańszy roczny kredyt gotówkowy na 5 tys. zł oferuje BNP Paribas Fortis. Całkowity koszt pożyczki to 377 zł, jednak nie jest to oferta bez wad. Bank wymaga wykupienia ubezpieczenia, które stanowi 1,99 proc. wartości pożyczki. Polisa nie może zostać skredytowana, więc już na początku klient musi ponieść ten koszt z własnej kieszeni. Oferta jest przeznaczona zarówno dla nowych, jak i dla dotychczasowych klientów banku, ale w obu przypadkach konieczne jest posiadanie lub założenie płatnego konta.

Dziesięć najtańszych ofert rocznych kredytów gotówkowych na 5 tys. zł. Oferta przeznaczona dla dotychczasowych klientów banku (tzw. klientów wewnętrznych)

Kredyty gotówkowe - klient banku

* - rata nie uwzględnia ubezpieczenia, ale jest ono doliczone do kosztu całkowitego. Założenie: rodzina 2+1, dochody 5 tys. zł netto, brak innych zobowiązań.

Na kolejnych miejscach rankingu pożyczek konsumpcyjnych znalazły się oferty Banku Zachodniego WBK, Invest-Banku i Lukas Banku. Propozycje tych instytucji nie są wiele droższe od kredytu w BNP Paribas Fortis, ale są przeznaczone wyłącznie dla klientów już znanych bankowi. Kredytodawca znając historię rachunku klienta jest w stanie o wiele dokładniej ocenić ponoszone ryzyko, a tym samym zaoferować tańsza pożyczkę. Kilkumiesięczne korzystanie z rachunku osobistego w co drugim banku przekłada się na kredyt o atrakcyjniejszych warunkach cenowych. Różnice w całkowitym koszcie między ofertami przeznaczonymi dla klientów wewnętrznych, a zewnętrznych sięgają nawet 250 zł.

Różnica w całkowitym koszcie rocznego kredytu na 5 tys. zł między klientem wewnętrznym a zewnętrznym

Kredyty gotówkowe - klient zewnętrzny

Obecnie przeciętny całkowity koszt rocznego kredytu na 5 tys. zł dla klienta wewnętrznego wynosi 585 zł i jest o 5,6 proc. niższy niż rok temu. Większą różnicę widać dopiero w przypadku klientów spoza banku, ponieważ tam średni koszt całkowity wynosi 624 zł, czyli o 12 proc. mniej niż w lutym ubiegłego roku. Kredyty aktualnie oferowane przez banki są nieznacznie droższe niż pod koniec 2010 roku, kiedy mieliśmy do czynienia ze świąteczną ofensywą na polu szybkich pożyczek konsumpcyjnych. Zwiększenie przeciętnego kosztu całkowitego można wiązać z rozpoczętym w styczniu cyklem podwyżek stóp procentowych. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej nie pozostaną bez wpływu na koszt kredytów konsumpcyjnych. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach będziemy obserwować wzrost kosztu zadłużania.

Na rynku pojawiły się już pierwsze oferty kredytów celowych na zapłatę podatku (BPS i MultiBank). W najbliższych tygodniach prawdopodobnie jeszcze przybędzie tego typu rozwiązań. Choć nie należy oczekiwać ofensywy – ta już była podczas ostatnich świąt i nie zakończyła się wzrostem salda kredytów konsumpcyjnych. Jak co roku banki lada moment zaczną oferować również możliwość otrzymania szybkiej pożyczki na podstawie deklaracji podatkowej. Dokument ten przez najbliższe tygodnie będzie honorowany przez banki zamiennie z zaświadczeniem o zarobkach wydawanym przez pracodawcę.

Michał Sadrak, Open Finance

Chmurka tagów « powrót | drukuj
kredytu kredytów kosztu oferty oferta klienta fortis pożyczki porównywarka droższe rocznego prawdopodobnie rachunku wewnętrznych całkowitego banki ubezpieczenia całkowity banki online roku kredyt wynosi założenie konto bankowe konsumpcyjnych banku pożyczek klientów koszt paribas
Komentarze
Napisz komentarz
Nie dodano jeszcze komentarzy. Dodaj nowy komentarz.
Imię / imię i nazwisko E-mail
Komentarz

Aby zapobiec spam-botom, proszę spojrzeć na wygenerowany kod i wpisać go w pole tekstowe. Jeżeli kod będzie się zgadzał, wiadomość zostanie wysłana.

© ArtiTok v 1.1

Nie możesz odczytać? Odśwież!

»

WYBRANE ARTYKUŁY

Przełom w kredytach samochodowych Przełom w kredytach samochodowych
Frank - atrakcyjny, lecz trudno dostępny Frank - atrakcyjny, lecz trudno dostępny
Finansowanie przedsiębiorstw: leasing Finansowanie przedsiębiorstw: leasing
Open Finance i najwyżej oprocentowane lokaty... Open Finance i najwyżej oprocentowane lokaty...
Płać kartą, albo płać za kartę Płać kartą, albo płać za kartę

ON-LINE

Copyright © 2009-2017 Numer Jeden Finanse
RSS | Newsletter | Linki | Mapa | Kontakt