Numer Jeden - Serwis Finansowy
Numer Jeden Finanse

Karta kredytowa za indeks - dla studentów

Na miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego sześć banków oferuje karty kredytowe dla niepracujących studentów. To o trzy instytucje mniej niż przed rokiem.

Karta kredytowa, jak każdy inny produkt kredytowy, przeznaczona jest dla klientów o stałych dochodach. Zdarzają się jednak wyjątki, taką uprzywilejowaną grupą są studenci. Nawet jeśli nie pracują, mogą liczyć na otrzymanie karty w wybranych bankach. Te jednak biorąc na siebie ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia przez żaków, ustalają limit kredytowy na poziomie rzadko przekraczającym 1,5 tys. zł.

Opinia o studentach, jako mało zamożnej grupie znajduje odzwierciedlenie w cenie takich kart. Roczny koszt obsługi nie przekracza 35 zł, za wyjątkiem MultiBanku, który w zamian oferuje limit znacznie wyższy (3 tys. zł) od przeciętnego. Dodatkowo, banki są skłonne zrezygnować z pobierania prowizji, jeśli młodzi klienci wykażą o drobinę aktywności – głównie chodzi o płacenie kartą.

Koszt używania karty kredytowej dla studentów.

Bank Nazwa karty Opłata ponoszona w pierwszym roku Opłata ponoszona w drugim roku Oprocentowanie trans. bezgotówkowych
BZ WBK MasterCard<30 25 lub 0 * 25 20%
ING Bank Śląski Karta kredytowa dla studentów 25 lub 0 * 25 lub 0 * 20%
Kredyt Bank VISA Student 25 25 lub 0 * 20%
mBank mBank Euro<26 35 35 20%
MultiBank Visa Credit 70 lub 0 * 70 lub 0 * 20%
MultiBank MasterCard Standard od 0 * do 84 (zwrot opłaty w trybie mies.) od 0 * do 84 (zwrot opłaty w trybie mies.) 20%
PKO BP PKO Visa Electron Student 19, 9,5 * lub 0 * + ubezp.: 0,06% kwoty zadłużenia 19, 9,5 * lub 0 * + ubezp.: 0,06% kwoty zadłużenia 19,9%

* - zwolnienie lub obniżenie opłaty następuje przy aktywnym korzystaniu z karty

Podstawowym dokumentem, poza dowodem osobistym, który należy przedstawić wnioskując o studencką kartę kredytową jest legitymacja, indeks lub zaświadczenie z uczelni. Część banków może wymagać, żeby student posiadał również konto w banku. O ile mBank nie podaje jak długo trzeba mieć konto, żeby ubiegać się o kartę kredytową, to już w MultiBanku i PKO BP sytuacja jest bardziej skomplikowana. Pierwszy z nich wymaga rachunku, który przez ostatnie pół roku zasilane był kwotą 500 zł co miesiąc. Natomiast PKO BP może wydać kartę po kwartale, jeśli wpływy wynosiły co najmniej 400 zł miesięcznie. Regularnych wpływów wymaga również BZ WBK, który zadowoli się deklaracją przychodu 250 zł miesięcznie, a do tego nie wymaga założenia konta. W tym miejscu należy odnotować, że każdy z wymienionych trzech banków, który wymaga regularnych wpływów, nie określa skąd mają one pochodzić. Mogą to być kieszonkowe od rodziców, stypendium, czy środki z dorywczych prac.

O kartę kredytową mogą ubiegać się zarówno studenci dzienni, jak i zaoczni. Szkoły niepubliczne również nie stanowią dla banków problemu. Większość instytucji wymaga ukończenia pierwszego roku do wydania karty, inne podejście stosują tylko BZ WBK i PKO BP. Pierwszy z nich może wydać kartę już po pierwszym semestrze, a drugi w ogóle nie precyzuje takiego kryterium. Jednak na tym nie koniec wymagań, ponieważ może się okazać, że mierny student otrzyma negatywną decyzję o przyznanie karty. Przykładowo, dwa detaliczne ramiona BRE Banku (mBank i MultiBank) wymagają od studenta zaświadczenia o wynikach z poprzednich semestrów, co ma posłużyć do obliczania zdolności kredytowej.

Wybrane elementy oferty kart kredytowych dla studentów.

Bank Nazwa karty Okres bez - odsetkowy Dostępny limit (zł) Kiedy można ubiegać się o kartę? Mikro - procesor Płatności bez - stykowe
BZ WBK MasterCard<30 54 dni 500 - 1500 ukończony 1 semestr Tak Tak
ING Bank Śląski Karta kredytowa dla studentów 52 dni do 500 ukończony 1 rok Tak Nie
Kredyt Bank VISA Student 56 dni 500 - 2000 ukończony 1 rok Nie Nie
mBank mBank Euro<26 54 dni 800 - 1500 ukończony 1 rok Nie Nie
MultiBank Visa Credit 53 dni 1500 - 3000 ukończony 1 rok Tak Nie
MultiBank MasterCard Standard 53 dni 2000 - 3000 ukończony 1 rok Tak Tak
PKO BP PKO Visa Electron Student 55 dni 200 - 1500 studenci do 26 roku życia Nie Nie

Jeszcze przed rokiem trzy banki więcej miały w swojej ofercie karty dla studentów. Bank BGŻ zmienił przepisy dotycz?ce wydawania kart kredytowych, a Bank BPH wycofał kartę ponieważ była to oferta sprzed fuzji z GE Money Bankiem. Jednak największym nieobecnym jest bank Citi Handlowy, który zawiesił ofertę dla studentów, nie wiadomo na jak długo i czy na pewno jeszcze z nią powróci.

Skromna oferta produktów dla studentów z pewnością nie może być powodem do zadowolenia dla tej właśnie grupy. Z drugiej jednak strony, dlaczego osoby niepracujące, mimo że dopiero się uczą, miałyby dostawać taryfę ulgową od instytucji finansowych? Wszak, nie chcemy żeby polscy studenci pierwsze kroki w przyszłość stawiali z równie duży długami, jak rówieśnicy ze Stanów Zjednoczonych. Bo to właśnie tam jeszcze w 2008 roku 84 proc. studentów posiadało co najmniej jedną kartę kredytową, a połowa miała ich nawet ponad cztery. Według tego samego badania (How undergraduate students use credit cards: Sallie Mae's national study of usage rates and trends, 2009) mediana zadłużenia na kartach kredytowych to ponad 1,6 tys. USD przypadające na osobę i tylko 17 proc. studentów, którzy spłacają zadłużenie na czas.

Michał Sadrak, Open Finance

Chmurka tagów « powrót | drukuj
pobierania koszt kart mbank skłonne klienci prowizji wykażą wyjątkiem ponoszona sprawdzenie numeru konta oferuje roku kredytowa emerytura opłata młodzi obsługi karty przekracza multibanku kredytowy kredyty hipoteczne roczny zrezygnować banki studentów karta limit bank
Komentarze
Napisz komentarz
Nie dodano jeszcze komentarzy. Dodaj nowy komentarz.
Imię / imię i nazwisko E-mail
Komentarz

Aby zapobiec spam-botom, proszę spojrzeć na wygenerowany kod i wpisać go w pole tekstowe. Jeżeli kod będzie się zgadzał, wiadomość zostanie wysłana.

© ArtiTok v 1.1

Nie możesz odczytać? Odśwież!

»

WYBRANE ARTYKUŁY

Ranking kredytów hipotecznych: Już nie tanieją Ranking kredytów hipotecznych: Już nie tanieją
Najlepszy kredyt gotówkowy dają BNP i twój bank Najlepszy kredyt gotówkowy dają BNP i twój bank
Kredyty gotówkowe: gdzie najtaniej? Kredyty gotówkowe: gdzie najtaniej?
Ranking kredytów mieszkaniowych I kwartał 2012 Ranking kredytów mieszkaniowych I kwartał 2012
Lokaty - Dobra wiadomość dla oszczędzających Lokaty - Dobra wiadomość dla oszczędzających

ON-LINE

Copyright © 2009-2017 Numer Jeden Finanse
RSS | Newsletter | Linki | Mapa | Kontakt