Numer Jeden - Serwis Finansowy
Numer Jeden Finanse

Inwestycje i oszczędzanie - lokaty bankowe

INWESTYCJE I OSZCZĘDZANIE - ZABEZPIECZ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

Inwestycje i oszczędzanieW dzisiejszych czasach konieczność odkładania pieniędzy, oszczędzania ich, czy też gromadzenia jest niezwykle istotna. Świat i sytuacja, w której się znajdujemy jest bardzo zmienna i praktycznie trudno jest przewidzieć, co może nas spotkać następnego dnia. To powód by już dziś usiąść i zastanowić się, w jaki sposób zabezpieczyć swoją przyszłość. Co zrobić by, przysłowiowa, czarna godzina, dla nas nie nadeszła. Nie przewidzimy bowiem tego, jak zmieni się sytuacja. Nie przewidzimy tego, kiedy i ile pieniędzy możemy potrzebować. Możemy przygotować się jednak na najgorsze. Wówczas, nie odczujemy tego tak dotkliwie i tak boleśnie. Jak zatem zabezpieczyć swoją przyszłość?

Po pierwsze oszczędzaj

Oszczędzanie pieniędzy jest jedną z tych rzeczy, o których łatwiej się mówi niż robi. Wymaga czegoś więcej niż tylko minimalizowania wydatków, chociaż i ten sposób może okazać się skuteczny. Jednakże, jest bardzo powolny i wymagający. Poniższy materiał podpowiada gdzie i jak oszczędzać, osiągać realny zysk i zarabiać oszczędzając. Regularne oszczędzanie jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą systematycznie i długoterminowo odkładać swoje wolne środki z myślą o zrealizowaniu życiowych celów i marzeń. Sposobów na oszczędzanie może być wiele, ale skuteczne i efektywne jest trzymanie się kilku prostych zasad, które można ująć w paru słowach. Po pierwsze, oszczędzaj wszystkie dodatkowe pieniądze. Po drugie i najważniejsze, przeznacz około 10% swojej pensji na oszczędności. Te dwie reguły są tak skuteczne, że stały się niezawodnymi sposobami systematycznego oszczędzania. Co prawda, wymagają konsekwencji i determinacji, ale zapewniają sukces. Konsekwencja potrzebna jest przy comiesięcznym odkładaniu pewnej kwoty. Determinacja pozwala na powstrzymanie się przed pokusą bezmyślnego wydatkowania naszych środków. Oszczędzanie nie jest tak naprawdę wielką filozofią - każdy może sobie na to pozwolić.

Sposoby oszczędzania

Klienci, którzy posiadają rachunek osobisty w banku, z dostępem do bankowości internetowej, mogą zakładać lokaty bezpośrednio przez system transakcyjny. Wystarczy, że po zalogowaniu do systemu bankowego wybiorą odpowiednią zakładkę. W tym przypadku mają jednak dostęp tylko do oferty własnego banku.

Coraz więcej banków oferuje jednak możliwość założenia lokaty przez Internet klientom z innych banków. Cały proces odbywa się online, bez konieczności odwiedzania placówki, rozmowy z konsultantem, czy zakładania ROR-u. Procedura przypomina dokonanie przelewu na rachunek banku.

Czym jest lokata?

Lokata to prosty i zyskowny sposób na oszczędzanie. Pieniądze trzymane tam są bezpieczne i gwarantują z góry określony i przewidziany zysk. Polecamy lokaty bankowe jako pewny i stabilny sposób oszczędzania. Nie jest łatwo znaleźć taką lokatę, na której będziemy chcieli ulokować wszystkie swoje oszczędności. Z jednej strony, pieniądze warto mieć zawsze pod ręką. Z drugiej jednak, pieniądze powinny pracować na możliwie wysokim oprocentowaniu. Na początku powinniśmy zdefiniować nasze priorytety. Zdecydować, czy oczekujemy stałej możliwości wypłaty pieniędzy wraz z naliczonymi już odsetkami, czy stabilnego i pewnego zysku. W pierwszym przypadku, odpowiedzią są lokaty jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, zakładane na jeden dzień. W drugim - powinno się sprawdzić ofertę tradycyjnej lokaty bankowej o stałym oprocentowaniu. Gwarantuje nam ona takie samo oprocentowanie przez cały czas jej trwania, ale zagrożona jest częściową utratą naliczonych już odsetek, w przypadku jej zerwania. Dodatkowo, możemy poszukać nowoczesnych lokat bankowych, które zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), które będą miały naliczane codzienne odsetki, ale muszą być zakładane na konkretny okres, tak jak tradycyjne lokaty bankowe i do wyznaczonej kwoty. Określenie zapotrzebowania na gotówkę w przyszłości jest trudne, dlatego najlepiej jest podzielić oszczędności na kilka lokat: tradycyjne, nowoczesne lokaty bankowe i lokaty jednodniowe. Warto jest też porównać najlepsze lokaty bankowe, ich oprocentowanie i zysk po okresie trwania lokaty, aby wybrać najbardziej atrakcyjną dla siebie ofertę.

Getin Bank - Lokaty bankowe

Getin Bank - Lokata w Getin Online

Ulokuj w Getin Banku nowe środki i ciesz się rewelacyjnym oprocentowaniem na lokacie.

  • Atrakcyjne stałe oprocentowanie,
  • szeroki wybór terminów lokowania - od 1 miesiąca do 3 lat - pewny zysk,
  • wystarczy już 500 zł aby założyć lokatę w banku,
  • bez zbędnych formalności, nie musisz nawet posiadać konta.

Rewelacyjnie oprocentowane lokaty przez Internet.

 

Inwestuj

Bezpieczne inwestycje. Jedną z form bezpiecznego inwestowania, jest lokowanie swojego kapitału w obligacje Skarbu Państwa. Czym są obligacje i na czym polega ich zyskowność dla nas? Najprościej rzecz ujmując, jest to udzielenie pożyczki państwu, które w tej sytuacji reprezentuje Minister Finansów. Udzielenie pożyczki potwierdzone jest papierami wartościowymi - obligacjami. Nabycie ich jest właściwym momentem, w którym pożyczamy nasze pieniądze. Dodatkowo, dłużnik, czyli w tym przypadku Skarb Państwa zobowiązuje się zwrócić nam nasze pieniądze w określonym terminie, wraz z należnymi odsetkami. Dodać należy, że Skarb Państwa zobowiązuje się w całości spłacić swoją pożyczkę wraz z odsetkami i poświadcza to całym swoim majątkiem. Dlatego jest to tak bezpieczna inwestycja. Mamy pewność, że ulokowane pieniądze będą na siebie zarabiały, a ich wypłata w określonym terminie jest 100% pewna. Do tego, mamy możliwość określenia czasu, na jaki chcemy ulokować kapitał. Dostępne są oferty za równo średnioterminowe, jak i długoterminowe. Wszystko zależy od naszych potrzeb i planów. Obecnie, dla inwestorów prywatnych, dostępne są obligacje dwu, trzy, cztero-letnie i dziesięcioletnie.

Noble Bank

Noble Bank - Obligacje bankowe

Private banking Noble Bank to cały świat finansów w jednym miejscu i najlepsze produkty oszczędnościowe online.

Obligacje bankowe to idealna oferta dla osób poszukujących pewnych i sprawdzonych rozwiązań inwestycyjnych. Okazja osiągnięcia zysku znacznie wyższego niż na lokacie.

  • Najwyższe oprocentowanie na rynku,
  • oprocentowanie Obligacji jest zmienne, oparte o półroczną stawkę WIBOR 6M powiększoną o marżę w wysokości 3,75 p.p.,
  • odsetki od Obligacji są wypłacane co 6 miesięcy,
  • minimalny zapis obejmuje 25 szuk Obligacji.

Pewna a zarazem ciekawa inwestycja w obligacje bankowe to idealna alternatywa dla tradycyjnych lokat.

 

Kiedy lokaty lub obligacje nie są dla nas wystarczająco atrakcyjne można pokusić się o rozwiązania znacznie bardziej zyskowne, choć też bardziej ryzykowne. Są to fundusze inwestycyjne i produkty strukturyzowane.

Inwestycje z ryzykiem

Fundusze inwestycyjne przeznaczone są dla inwestorów gotowych na ulokowanie (części) swego kapitału w inwestycje długoterminowe. Albo inaczej - osoby czy firmy inwestujące w fundusze, winny uzbroić się w cierpliwość, opanowanie i nastawić się na osiąganie zysków w odległej perspektywie. Wiąże się to z charakterem zarabiania poprzez fundusze inwestycyjne jego specyfiką. Jednakże ta cierpliwość, niewątpliwie zostanie nagrodzona, jeżeli w profesjonalny sposób podejdziemy do tematu funduszy.

Każdy inwestor ma swój, indywidualny sposób na pomnażanie bogactwa, ale jednocześnie trzyma się uniwersalnej zasady nie lokowania wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Na myśli mamy tutaj pojęcie - dywersyfikacji portfela. Warto lepiej zrozumieć zagadnienie, aby przy mniejszym ryzyku osiągać większe zyski.

"Nie wszystkie jajka w jednym koszu". Krótko i na temat - nie wszystkie oszczędności wkładamy w ryzykowne inwestycje, a jedynie część, resztę najlepiej trzymać na bezpiecznych lokatach bankowych. Ponieważ w pierwszym przypadku się inwestuje i ryzykuje, a w drugim oszczędza.

Na tym jednak nie koniec pomnażania naszej gotówki. Mamy również do dyspozycji różnorodne produkty strukturyzowane.

Inwestycje dla zaawansowanych

Produkty strukturyzowane to górna półka finansów. Tak można powiedzieć o tej formie lokowania kapitału. Produkty strukturyzowane należą do gatunku tzw. inwestycji alternatywnych. Mówiąc najprościej, rynek kapitałowy wytworzył zapotrzebowanie na produkt, który pozwala zarabiać zarówno na wzrostach jak i spadkach. Dla zasobnych w kapitał inwestorów akcje, obligacje, lokaty i fundusze są niewystarczające. Poza tym każdy rynek porusza się w pewnych cyklach. Hossa na giełdzie nie trwa latami. A kiedy kursy spółek giełdowych spadają, akcje i fundusze inwestycyjne tracą na atrakcyjności.

Stworzono zatem mieszankę możliwości jakie dają poszczególne produkty i połączono je w jeden - numer jeden świata i sytuacji bardzo zmiennej, w której się znajdujemy.

Produktem strukturyzowanym może być np. lokata, której oprocentowanie nie jest zależne jedynie od stóp procentowych, ale zależy np. od kursu akcji, ceny ropy lub złota. Dzięki temu, w pewnym okresie możemy zarobić zdecydowanie więcej, w innym nasze zyski nieco lub znacznie maleją. Szczegóły poszczególnych produktów strukturyzowanych i związane z nimi ryzyko i możliwości zarobku przedstawi nam doradca finansowy zajmujący się bardziej zaawansowanymi sposobami oszczędzania i gromadzenia kapitału.

Lokaty bankowe Porównywarka finansowa - lokaty bankowe ››

Inwestycje i oszczędzanie Forum finansowe - inwestycje i oszczędzanie ››

INWESTYCJE


Copyright © 2009-2017 Numer Jeden Finanse
RSS | Newsletter | Linki | Mapa | Kontakt